Бъдни вечер, навечерието на Рождество Христово
Вечерята е обредна... нощта е тиха и свята...
очакваме – раждането на Божия Син ...
На 24 декември – Бъдни вечер – започват коледните празници,които продължават три дни (до Стефановден).
Най-важна роля в българската традиция за Бъдни вечер играят бъдникът, трапезата с обредният хляб, и коледуването.
Бъдни вечер в различните краища на страната се нарича още Малка Коледа, Кадена вечеря, Наядка, Крачун, Мали Божич. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни.
Този красив семеен празник е посветен на дома, огнището, но и на починалите предци-родственици.
Много надежди и упования за по-добро бъдеще са свързани с тази вечер.В къщите е светло и празнично украсено.Празнуването на Бъдни вечер преминава в очакване на Рождество Христово. Според поверието родилните мъки на Богородица започнали на Игнажден (20 декември) и на Малка Коледа "Бъдни вечер"родила младия бог,но съобщила за това на другия ден.
В навечерието на празника, на Бъдни вечер, трапезата е богата, но постна.Някъде разстилат слама на пода и слагат на нея софрата в спомен за Витлеемските ясли, в които се е родил Иисус Христос.
Бъдни вечер е първата кадена вечер.Празника събира заедно най-близките хора сплотени от обич това е празник на добротата, на мира и радостта, на мечтите и желанията, на надеждата за едно ново по-добро начало..Тази вечер е много различна от всички други празници ,носи в себе си богати и стари български традиции.Самите обреди водят до размисъл за доброто на дома и семейството.
Във всеки дом цари радостно суетене свързано с подготовката на вечерта,която изисква специални приготовления . Жените стават много рано и през целия ден приготвят празничната трапеза.
Според поверието, както мине Бъдни вечер, така ще върви животът през цялата година.Затова цялото семейство помага при извършването на обредите и приготвянето на трапезата.Тази вечер символизира както щедростта на земята ни,така и вечната надежда за плодородие и напредък.По стара традиция, преди да се нареди празничната маса на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник.При огнището се извършва ритуалът „миросване“ - дървото се маже със светено масло, а в малка дупка са наливат масло, вино и тамян. Отначало разбърква с него огъня,наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" .После поставя тънкия край на дръвчето в огъня; там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.Украсява се и елхата – много често с естествени елементи и задължителсно с помощта на цялото семейство. За децата Коледа е един от най-вълнуващите, забавни и интересни празници в годината, затова не пропускайте да ги включите в украсяването на дома.
Трапезата на Бъдни вечер е тържествена и изобилна. Приготвят се нечетен брой постни ястия – варен боб,сарми с ориз, пълнени чушки, тиквеник,зелник, варена царевица, както и орехи, мед, жито ,плодове, кромид и чесън, сол. Слагат се специално ошав, вино и ракия.Над всичко е хлябът.За Бъдни вечер се приготвя прясна пита ,в която е скрита паричка за късмет, някъде слагат и дрян за здраве.Хлябът е в центъра на масата ,а свещичката върху него се запалва когато всички са се събрали .В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света.
Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. Вярва се, че тамянът прогонва тъмните сили. Прекадяват се всички помещения в къщата,кошарата, градината. Най-възрастният в семейството отправя молитва за здраве и плодородие и разчупва питата с думите: "Ела, Боже, да вечеряме".
Отче наш, Който си на небесата!
Да се свети Твоето име,
да дойде Твоето Царство,
да бъде Твоята воля,
както на небето, тъй и на земята;
насъщния ни хляб дай ни днес,
и прости нам дълговете ни,
както и ние прощаваме на нашите длъжници,
и не въведи нас в изкушение,
но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.
Първото парче се слага пред иконата на света Богородица,след това парче от питката се нарича на къщата и накрая се раздава на всички.Това е един от най-забавните моменти, особено за децата, защото всеки търси сребърната паричка в парчето питка, което му се е паднало.Когато паричката е в парчето пита наречено на Богородица или в това за дома, очаква се добра и здрава година за цялото семейство. Дряновите пъпки символизират здравето
Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви през годината.Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата.Ако все пак се наложи да я напусне за малко, върви приведен, за да не се повалят житата .От сламата, върху която е вечеряла фамилията, напролет се сплитат венци и окачват на плодните дървета, за да раждат изобилно.Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато всички заспят,близките покойници идват да вечерят,и да се погрижат за благополучието на живите.Момите запазват първият залък от питката. Те го слагат под възглавницата си,за да сънуват за кого ще се омъжат .
Коледарите тръгват след полунощ. Участниците в обичая са само мъже, и то главно ергени,годеници и по-рядко – млади, скоро оженени мъже. Групите са избрали своя водач още на Игнажден,от когато се разучават специалните коледарски песни и благословии. Пременени, късно на Бъдни вечер те отиват в дома на водача и тръгват оттам с песен.Коледарите обхождат домовете, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай.Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др.Приберат ли се коледарите, за всички е ясно, че Бъдни вечер е преминала и е настъпила Коледа – Рождество Христово.
Сняг се сипе, Коледо ле,
над поля и над гори,
във огнище, Коледо ле,
бъдник весело гори.
Както свети, Коледо ле,
във огнище пламък злат,
тъй да свети, Коледо ле,
любовта по целий свят.
Както сипе, Коледо ле,
Бог снежинките безспир,
тъй да сипе, Коледо ле,
в къщи добрини и мир,
както рони, Коледо ле,
Господ снег от сивий свод,
тъй да сипе, Коледо ле,
в къщи той имот и плод!
Тиха и спокойна, свята и благословена нощ!
С пожелание за здраве, мир и любов, светлина и благоденствиe!
Какви са поверията на Бъдни вечер
*
На Коледа всеки може да си пожелае нещо
Има поверие, че в полунощ на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва. Това обаче могат да видят само праведниците. На Коледа всеки човек може да си пожелае нещо, защото поверието е, че на Коледа пожеланията се сбъдват.
*
На Бъдни вечер се гадае за плодородие
На Бъдни вечер се гадае за плодородие , здраве и благополучие на всеки член от семейството. Здраве и щастие очакват този, който пръв кихне на Бъдни вечер. Останалите гадаят за бъдещето си през новата година по ореховите ядки – всеки край масата трябва да счупи по един орех и ако ядката е здрава, то здравето ще го съпътства през цялата година.
*
Какво означава, ако късметът е в парчето отделено за Богородица, или къщатаАко сребърната пара е в парчето, отделено за Богородица или за къщата , годината ще е много добра за всички.
*
Как на Бъдни вечер се предсказва за кого ще се омъжиш
Мома или момък могат да узнаят името на годеника или годеницата си, с които им е отредено да бъдат. Затова трябва да успеят да станат незабелязано от трапезата и да подслушат какво си говорят съседите. Първото мъжко или женскo име, което чуят, е името на човека, когото ще срещнат още по празниците.
*
Kакво е поверието за орехите на Бъдни вечер
На Бъдни вечер се разчупват орехите , които са наречени на всеки още на Игнажден. Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината
*
Как да гадаем за изобилие и плодородие на Бъдни вечер
За изобилието на месеците през годината се гадае и с лук и сол. След като всички си легнат, домакинята разрязва глава кромид лук и слага в 12 люспи 2-3 щипки сол. Нарича ги на 12-те месеца и ги качва на покрива на къщата. На сутринта гледа дали солта се е стопила или не. Ако се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух и неплодороден
*
Символика на Коледната трапеза
* Сложете на масата мед – за да ви е сладък животът.
* Лук сложете, за да е много имотът, като люспите му.
* Чесънът пази от зли сили. Скилидка от него се носи през цялата година против уроки, гласи поверието.
* Житото, най-важната храна на българина, също трябва да е на трапезата, житните класове са стилна украса за празничната маса.
* Добре е да сложите семки тиквени, слънчогледови и много ядки.
* По орехите можете да гадаете за здраве и късмет, хубава ли е ядката, болестите ще бъдат далече от вас и домът ви ще е пълен, гнила ли е – чакайте неприятности.
* Напълнете фруктиерата с плодове, топлината от оранжевите и червени плодове ще украси масата и ще предаде топлина.
* Напълнете кана с червено вино.
* Елховите клонки украсяват маса. Не забравяйте свещите.
* Вечерята започва рано. Най-хубавата част от празника е, че семейството се е събрало, всички заедно и споделения трепет от очакването на празника не може да бъде заменен и от най-скъпото меню.
На трапезата на Бъдни вечер е задължително да поднесем пита. Поверието изисква питата да е домашно приготвена – тъй като представлява символично жертвоприношение. Украсява се с кръстове, кръгове и цветя – символ на плодородието.
В нея се замесва пара, за да покаже кой ще е късметлията през годината. Някъде пъхат и дрян за здраве.
В ястията за празничната вечеря се включват основно храни, които набъбват при варенето: жито, боб, леща, ориз, сухи пиперки, ошав, стафиди. Те са символ на зачатието, на бременността и раждането на новия живот
Домът е украсен, подаръците са опаковани, елхата блести - всичко вкъщи е готово
да посрещнем Коледа. Остава да си пожелаем весели празници! Бъдете усмихнати, ведри,
позитивни, за да усетите магията на Коледа! Радвайте се на компанията на своите близки,
приятели, на домашния уют и богатата трапеза! И не забравяйте да мечтаете, защото все
пак на Коледа стават чудеса!
На 24 декември имен ден празнуват всички, които носят името Евгени (означава – благороден),
Евгения, Жени, Жечка, Благородна, Бистра, Божин, Божана.
Няма коментари:
Публикуване на коментар